Jeśli zastanawiasz się nad wyborem źródła ciepła do nowobudowanego domu lub nad jego wymiana w istniejącym to najwygodniejszym i najbardziej efektywnym wyborem będzie Pompa Ciepła Powietrze Woda.
W wypadku budowy nowego domu oszczędzasz na budowie przyłączy gazowych. W wypadku zmiany źródła ciepła, szczególnie przy wymianie pieca na paliwo stałe, możesz liczyć na istotne dofinansowanie inwestycji oraz ulgę termomodernizacyjną.
Pompy ciepła staja się również alternatywą dla obiektów użytkowych.
Decyzja o wyborze pompy ciepła jest jednak połączona z termomodernizacją całego budynku - i o ile nowo budowane domy musza już spełniać wysokie normy izolacyjności, o tyle w budynkach modernizowanych, należy się zastanowić nad kompletem działań zmierzających do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię w ciągu roku. My pomożemy podjąć ci decyzję w jaki sposób otrzymać najwyższe dofinansowania na termomodernizacje i jakie kroki należy podjąć.
Czy to sie opłaca?
Ogrzewanie pompą ciepła nie jest tanie w budynkach niefektywnych. Nominalnie w PLN koszty energii elektrycznej spożytkowane na ogrzanie domu są porównywalne z kosztami które musielibyśmy zapłacić za paliwo gazowe. Warto jednak rozpatrywać tą inwestycję w połączeniu z fotowoltaiką. I tak dla przykładu koszty ogrzewania domu o zapotrzebowaniu ok. 20.000kWh wynoszą w przedziale 4-5.000PLN/rok. Dla takiego domu koszt pompy ciepła wraz z przekształceniem kotłowni (ok 30.000PLN) oraz fotowoltaiki o mocy 6,5kWp wynosi w sumie 54.000PLN. Od tej kwoty możemy uzyskać dopłaty w wysokości 30-60% do pompy ciepła oraz od 5.000-10.000PLN do PV, od reszty kwoty odliczymy podatek dochodowy w ramach ulgi termomodernizacyjnej (uzyskując dodatkowe 17-32%). Można więc przyjąć, że ostateczny koszt do poniesienia wyniesie przeciętnie około 30.000PLN (zakres dofinansowania dla różnych beneficjentów jest szeroki więc przyjmujemy medianę). Tym samym po około 5-6 latach koszty ogrzewania naszej nieruchomości stają się minimalne.